Co wybieramy na rynku nieruchomości?

Rok 2012 przyniesie duże zmiany w polskiej gospodarce nieruchomościami. Nowa Rekomendacja S i ustawa deweloperska prawdopodobnie nie wpłyną pozytywnie na polepszenie kondycji rynku nieruchomości. Jakie mieszkania czy domy na sprzedaż będą poszukiwane przez kupujących w nadchodzących miesiącach?

Kredyt hipoteczny

Autor: nickname
Źródło: http://www.flickr.com
Na pewno: tanie i niewielkie. Cena metra kwadratowego zarówno propozycji z rynku pierwotnego, jak i z „drugiej ręki”, wciąż jest wysoka. Najnowsze zasady Rekomendacji S mogą obniżyć zdolność kredytową niektórych wnioskodawców, aż o kilkanaście procent. Skutkiem tego będą oni wybierali mieszkania mniejsze i tańsze, bądź przeniosą zakup na później, mając nadzieję na zmniejszenie warunków kredytowych i odłożenie odpowiedniej sumy wkładu własnego.

Ustawa deweloperska, która zacznie być wiążąca z końcem kwietnia, spowodowała reakcję deweloperów już w tej chwili. deweloperzy mają nadzieję sprzedać nieruchomości już wykończone, aby ruszyć z realizacją nowych nieruchomości, jeszcze przed wejściem nowej ustawy w życie. Za obniżeniem cen z rynku pierwotnego idą tańsze nieruchomości z drugiej ręki. To wystarczające przyczyny, aby powiedzieć, że początek 2012 roku, może być dobrym okresem na kupno mieszkania lub domu.

Analitycy pośrednictwa sprzedaży nieruchomości spostrzegli spowolnienie budownictwa indywidualnego. Domy na sprzedaż nie będą więc równie często widniały w prospektach sprzedażowych. Chętni szukają mniejszych mieszkań, na które otrzymają kredyt. przewiduje się następne obniżki cen mieszkań, wynikające z obniżenia popytu.

Kredyt hipoteczny

Autor: lumaxart
Źródło: http://www.flickr.com/photos/lumaxart/2136953043/

Najwyższe ceny inwestycji dalej można spotkać w stolicy. Propozycje wyszukane pod hasłami: mieszkania Warszawa, nieruchomości Warszawa i mieszkania do wynajęcia Warszawa wskazują, że najwyższe ceny są w Śródmieściu. Średnia cena metra kwadratowego w tym miejscu oscyluje w zależności od zestawienia, w granicach od 12 tys. zł do 14 tys. zł. Mimo dużych kosztów mieszkania w centrum i śródmieściu Warszawy sprzedają się bez problemu, ze względu na prestiżową lokalizację i doskonałe połączenia komunikacyjne. Wśród kupujących modne są także obszary Ochoty i Mokotowa. Są to na pewno propozycje nieruchomości (Szerzej na tej stronie) skierowane do osób posiadających grubszy portfel. Które rejony zamieszkują osoby o skromniejszych zarobkach? Najtańsze mieszkania znajdują się na obszarach: Pragi-Północ, Białołęki i Ursusa.

Sprzedaż mieszkań i mieszkania na wynajem w Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu charakteryzują się znacznie skromniejszymi cenami za metr kwadratowy w porównaniu do stolicy. Bez względu na to oferty czekają przeciętnie ponad 100 dni na nowego nabywcę. Prawdopodobnie, w aktualnej sytuacji, czas sprzedaży będzie jeszcze dłuższy.

Spadającym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości do całkowitego remontu. Nabywcy przywiązują dużą wagę do standardu wykończenia lokalu, za który często oddają wszystkie oszczędności.

Zobacz też na blogu o nieruchomościach o nieruchomościach o nieruchomościach consultant-gdynia.com.pl/!

Źródło: