Czas najwyższy na własne biuro

Zwiększająca się liczba inwestycji biurowych, stymulowanych wzrastającym zainteresowaniem, nie miało odpowiedniej ilości czasu jeszcze wpłynąć na kurczącą się po stagnacji podaż.

biuro

Autor: CROFFT System
Źródło: CROFFT System
Rosnąca z każdym dniem ilość inwestycji biurowych, stymulowanych rosnącym popytem, nie miało odpowiedniej ilości czasu jeszcze wpłynąć na kurczącą się po kryzysie podaż. Jak dokładnie wygląda sytuacja na rynku biurowców? Czy w ostatnich miesiącach powstały istotniejsze trendy, na które warto zwrócić uwagę zanim podejmiemy decyzję o nieruchomości?

Po pierwsze: duże powierzchnie
Niewątpliwie trendem na rynku powierzchni komercyjnych są duże lokale. Rosnący popyt zaczął stymulować inwestycje deweloperów, którzy położyli nacisk nie tylko na efektowne wykończenie, ale i na przestrzeń. Wyszukując chociażby „lokal do wynajęcia Wrocław” znajdziemy propozycje wielkopowierzchniowej.

Przy okazji dużych powierzchni i rosnącej liczbie międzynarodowych przedsiębiorstw uruchamiających swoje oddziały w Polsce rozprzestrzeniła się moda na biura „na zamówienie”. Przedsiębiorstwo nabywa przestrzeń w danej nieruchomości jeszcze na etapie planowania i dopasowuje powierzchnię do indywidualnych preferencji i gustów. Jest to nie tylko wyjątkowo praktyczne, ale również bardziej opłacalne z uwagi na mniejsze koszty zakupu przedsprzedaży czy pre-let.

Po drugie: zwiększający się.
Począwszy od stycznia zwiększa się przy tym skłonność do zakupu na powierzchnie biurowe. Wiodącą rolę odgrywa tu rosnące zainteresowanie polskim rynkiem przez międzynarodowe przedsiębiorstwa, tworzenie centrali i oddziałów w największych polskich miastach oraz stymulowanie aktywności rodzimych przedsiębiorców.

Mimo specyficznych uciążliwości połączonych z komunikacją. Przewaga cenowa sprawia, że największą popularnością cieszą się biura ulokowane poza centrum. Centrum natomiast opanowane jest przez zagraniczne wielkie firmy, których możliwości finansowe wyznaczają rynkowe koszty wynajęcia powierzchni.

Po trzecie: malejąca oferta
Kryzys nie przechodzi bez echa i zastopowania czy zaniechanie zamierzonych inwestycji biurowych przyczyniła się do dużego zmniejszenia podaży.
Skutkiem jest istotne ograniczenie w dostępie do odpowiedniej przestrzeni biurowej.

Znajdując „lokale użytkowe Wrocław” otrzymamy znacznie wyników. Sytuacji nie naprawi się szybko, bo choć ilość nowych inwestycji znowu zaczyna rosnąć, na wykonanie inwestycji potrzeba czasu.

Więcej informacji dostępne są na łamach Nieruchomosci.surfland.pl – lokale do wynajęcia Wrocław.