Początki grania na gitarze

Wielu młodych osób decyduje się zacząć swą przygodę z gitarą, mając słabe pojęcie o tym, którą gitarę wybrać i na na czym się skupić przy kupnie instrumentu.

Autor: Ovation
Wielu młodych osób decyduje się zacząć swą przygodę z gitarą, mając słabe pojęcie o tym, jaką gitarę kupić i na na czym się skupić przy kupnie instrumentu.

Odpowiedź na zadane pytanie to po prostu podstawa, nie jest to jednak sprawa lekka. Bardzo często zależy to po prostu od funduszy, jakie mamy zamiar przeznaczyć na pierwszy instrument. Jeżeli mamy do dyspozycji przykładowo kwotę 300 zł, to możemy w sklepie muzycznym kupić gitarę zupełnie nową, choć wcale nie znaczy to, iż gitara ta będzie lepsza od używanej gitary za 50 PLN, jaką ma do sprzedania znajomy z klasy, czy sprzedający z lombardu, który akurat znalazł się w posiadaniu niezłego instrumentu, a nie jest w stanie ocenić jego prawdziwej wartości.
W każdym razie, jeżeli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, prostych piosenek, ewentualnie kilku riffów rockowych, to najlepiej kupić klasyczną lub akustyczną. Gitara Akustyczna posiada inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Osobiście na początek wybrałbym gitarę klasyczną. Posiada ona struny nylonowe i – w przeciwieństwie do metalowych strun akustycznych – nie bolą od nich tak palce. Gryf jest szerszy, zatem łatwiej też trafiać w odpowiednie struny, ponadto zakres dynamiki tego instrumentu jest zazwyczaj szerszy niż instrumentu akustycznego.

Inną sprawą jest to, iż przy nakładzie finansowym do kilkuset złotych gitary są raczej marnej jakości, rzadko kiedy stroją na wszystkich progach a struny mogą „wisieć” wysoko nad gryfem (gitara ze zbyt wysoką akcją strun) – wówczas przy metalowych strunach pomijając niewygodę gry dochodzą dodatkowo kwestie niestrojącego instrumentu. W przypadku strun w gitarze klasycznej (struny nylonowe) są one znacznie bardziej rozciągliwe zatem niewymierzony zbyt dobrze gryf czy nierówno nabite progi, będą mniej słyszalne.

Jeśli ktoś myśli o graniu na gitarze w zespole, ćwiczeniu kilka godzin codziennie, wie, iż jest to zajęcie, które zajmie mu cały wolny czas w ciągu najbliższych lat, wtedy można pomyśleć o kupnie gitary elektrycznej. Należy jednak pamiętać, iż do takiego instrumentu potrzebny jest jeszcze wzmacniacz, najlepiej całkowicie lampowy – wtedy będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod palców. Unikniemy sytuacji, w której po 2 latach nauki przechodzimy z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, że musimy wszystkiego uczyć się od początku, bo „nic nie brzmi”.

Przy zdecydowaniu się na gitarę elektryczną również trzeba pamiętać o kosztach. O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można zakupić już w kwocie około 1500 PLN, to z gitarą nie jest tak łatwo. Owszem można trafić na sensowną używaną gitarę za na przykład 1000 PLN czy 1500 PLN, jednak należy ją bardzo dobrze przetestować pod okiem osoby, która się zna na instrumentach i wie, na co zwrócić szczególną uwagę (rodzaj drewna oraz przetworników, jakość wykonania, profil gryfu, akcja strun, forma nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, komfort gry no i przede wszystkim brzmienie). Trzeba mieć świadomość, iż solidna gitara elektryczna ma prawo kosztować nawet powyżej 10 000 PLN. Dobrej klasy gitara klasyczna czy akustyczna może być nawet jeszcze droższa, z uwagi na większą trudność wykonania.

Polecamy: zespół muzyczny Wrocław