Rower – sport to zdrowie

Jazda na rowerze to sport zdobywający coraz więcej fanów. Pedałując radośnie przed siebie nie tylko zdobywamy piękną oraz smukłą sylwetkę i zwiększamy masę mięśniową. Przerzucając się z nieekologicznych form transportu nie niszczymy w dodatku otoczenia. Plusy na pewno są warte podkreślenia jednak uwagę powinno się w pierwszym rzędzie zwrócić na podstawowy element opisywanego sportu – rowerze. Jaki więc typ powinniśmy kupić?

Kupno odpowiedniego roweru nie jest takie łatwe jak na początku byśmy mogli pomyśleć. W zależności od tego po jakim terenie będziemy jeździć części składające się na nasz dwukołowiec będą różne. Dobrze jest odwiedzić niejeden sklep rowerowy, przepytać kilku sprzedawców i poczytać na temat rowerów. Różne ramy, hamulce czy położenie kierownicy w kolejnych modelach dadzą całkiem inne doświadczenia i wrażenia z jazdy. Kluczowe jest, by trafnie dobrać rowery górskie, wyczynowe czy rozrywkowe. W wyniku tego jazda stanie się wyjątkową przyjemnością.

W szczególności warto przedstawić dwa główne modele – rowery miejskie i rowery górskie. Rowery miejskie, czyli tak zwany „holender” umożliwiają wygodną jazdę w mieście. Ważnymi elementami są wyżej zamontowana, giętka kierownica, szerokie i wygodniejsze siodełko umożliwiające jazdę w pozycji wyprostowanej i lepszą widoczność, odpowiednie oświetlenie i wymagane zamieszczenie znaków ostrzegawczych oraz błotniki chroniące przed ubrudzeniem w ciągu jazdy. Niejednokrotnie uzupełnione są koszykami i łańcuchem zabezpieczającym od kradzieży. Zwyczajowo też rower miejski nie posiada przerzutek, które na płaskim terenie będą nieistotne.

Jeśli szukamy roweru odpowiedniego w góry polecamy rowery górskie czyli rowery MTB (od Mountain Bike). Rowery MTB stały się popularne bardzo szybko i na szczycie już pozostały. Jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są one do jazdy terenowej, np. w górach. Wyróżnia je w głównej mierze niższa, dodatkowo umacniana rama, mocna, ale raczej lekka konstrukcja i dobre hamulce.

Ciekawostką mogę być rowery poziome, których rozwiązanie techniczne sprawia, że jadący są w stanie rozwinąć bardzo szybkie jak na rower prędkości. Poza tą właśnie zaletą mają one także kilka wad, które skutecznie zmniejszają ich popularność.rodzina (dobra strona)Przede wszystkim narzucają one potrzebę równej nawierzchni, niełatwo jedzie się na nich pod górę a rowerzysta posiada poważnie ograniczone pole widzenia.

Pozostaje nam tylko znaleźć sklep rowerowy a w nim perfekcyjnie dobrany dla siebie rower i odstawić samochód do garażu.

Opublikowany tekst Ci się podoba? To odwiedź serwis hotel spa na Podlasiu, a znajdziesz większą ilość zbliżonych tematycznie informacji, które także będą fascynujące.