Urlop poza miastem

Planując wakacje albo wypad na weekend, należy brać pod uwagę wycieczkę w rejon Pilicy. rzeka ta to lewy dopływ Wisły, wijący się przez województwa łódzkie, śląskie, świętokrzyskie i mazowieckie. Zwiedzając ten rejon warto zaparkować auta i wsiąść na dwa kółka lub kajaki. Pilica liczy ponad 300 kilometrów i na sporej części jej nurtu znakomicie nadaje się na spływy, a przepastne obszary parków krajobrazowych zachęcają do rowerowych eskapad.

Pilica zjawiskowo płynie przez Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, raj dla fanów dziewiczej przyrody. Składa się on z trzech części – Przedborskiego, Sulejowskiego i Spalskiego Parku Krajobrazowego. Ten pierwszy leży na granicy województw świętokrzyskiego i łódzkiego. Słynie z puszcz pełnych dzikiej fauny i całego mnóstwa flory pod ochroną. W jego okolicy wytyczony został szlak Rekreacyjny rzeki Pilicy, idący od Piotrkowa Trybunalskiego aż do wsi Krzętów. Szlak przecina też Sulejowski Park Krajobrazowy, położony na terenie łódzkiego. W nim znajduje się Zbiornik Sulejowski, świetny na pływanie na rowerach wodnych.http://www.kormoran-rowy.pl/ – polecane nad morzem kormoran-rowy.pl/)I ostatni jest Spalski Park Krajobrazowy, który obok zapierającej dech w piersiach natury, zawiera liczne zabytki. W Inowłodzi napotkamy ruiny zamku z Średniowiecza, a w Studziannej można zwiedzić gotycki klasztor Filipinów. Cała okolica usiana jest zabytkowymi folwarkami i młynami.

Nad Pilicą istnieje parę tras, na które poleca się zabrać kajaki. Warka – Białobrzegi, Warka – Przybyszew, Maluszyn – Chałupy i Chałupy – Łęg Ręczyńskich zaliczają się do najbardziej malowniczych szlaków, jakie ma Pilica. Spływ tą rzeką jest prosty i jest odpowiedni dla wszystkich. Organizowane są zazwyczaj wyprawy weekendowe z noclegami na trasie, ale zaleca się także spędzenie urlopu, płynąc przez wszystkie połączone parki krajobrazowe.