Wakacyjne atrakcje na Mazurach

Rejon Warmii i Mazur często określamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, jednak jest on znacznie bogatszy w jeziora, niż sugeruje to jego przydomek. Na obszarze Warmii i Mazur doliczono się około 2000 jezior. Ich charakterystyczne rozmieszczenie, urozmaicona linia brzegowa i otoczenie wspaniałej przyrody sprawiły, że stworzono tu kompleksowo wyposażony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie należy przeznaczyć 10 dni. Podkreślić należy fakt, iż w regionie znajduje się największe polskie jezioro: Śniardwy.

Podczas podróży kajakiem będziemy przepływać nie tylko przez jeziora, ale także przez liczne rzeki tworzące ze zbiornikami wodnymi niezwykle zróżnicowane systemy dróg wodnych, w tym m.in. Kanał Ostródzko – Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, czy też szlak na rzekach Ukta czy Wel. „Kraina Tysiąca Jezior” jest również prawdziwym rajem dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków i wędkarzy.

Mazury i Warmia przyciągają nie tylko amatorów sportów wodnych, ale także sympatyków narciarstwa. Mogą oni korzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

mazurskie jeziora

Autor: Saskia van de Nieuwenhof
Źródło: http://www.flickr.com/

Dużym atutem Warmii i Mazur oprócz urozmaiconej sieci wodnej są walory przyrodniczo – krajobrazowe. Występuje tu bogata flora i fauna, a także rozległe kompleksy leśne, m.in. Puszcza Piska, Puszcza Borecka i część Puszczy Romnickiej. O unikatowości tutejszej przyrody świadczy fakt, że w regionie warmińsko – mazurskim utworzono największy w kraju obszar chronionego krajobrazu. Można doliczyć się tutaj 102 rezerwatów przyrody, 6 parków krajobrazowych oraz ponad 2200 pomników przyrody. Wielbiciele zwierząt powinni koniecznie odwiedzić dwa miejsca. Pierwszym z nich jest Kosewo, gdzie znajduje się ferma jeleniowatych zapewniająca zwierzętom warunki zbliżone do naturalnych. Żyją tutaj jelenie, daniele, łosie, muflony, koniki polskie i konie (przejrzyj nauka jazdy na koniu na www.stajniaiskra.pl…) Przewalskiego. W Kadzidłowie natomiast znajduje się prywatny Park Dzikich Zwierząt, gdzie zobaczyć można sarny, jelenie, daniele, żubry, dziki, rysie, łosie, wilki, a także wiele ptaków.

Stolicą województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Nazywany jest często „miastem na jeziorach”, ponieważ w jego granicach administracyjnych leży 15 jezior. Do najważniejszych atrakcji Olsztyna należą: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się ważnym ośrodkiem kulturalnym za sprawą odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Na obszarze Warmii i Mazur znajduje się wiele innych malowniczych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych oraz miejscowości z cennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważane są Mikołajki – dowiedz się szczegółów. Każdego, kto wypoczywa w Mikołajkach, urzekają nastrojowe uliczki obsadzone domkami rybackimi oraz marina. Życie towarzyskie toczy się tu głównie na deptaku biegnącym wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. W sezonie w Mikołajkach odbywają się regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to jednak jedyne miejsce, gdzie odbywają się znakomite, letnie festiwale muzyczne. Warto wybrać się również do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” oraz na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie.

jeziora mazurskie

Autor: James St. John
Źródło: http://www.flickr.com
W regionie warmińsko – mazurskim swoją obecność mocno zaznaczyli Krzyżacy, pozostawiając po sobie zamki obronne. Szczególnie warte odwiedzenia są twierdze w Rynie i Kętrzynie. Dużą atrakcją historyczną są również grunwaldzkie pola, gdzie 1914 r. wojska polsko – litewskie pod wodzą Jagiełły, odniosły spektakularne zwycięstwo nad armią Zakonu Krzyżaków. Każdego roku, 15 lipca organizowana jest tutaj inscenizacja wielkiej bitwy, na którą zjeżdżają bractwa rycerskie z całej Europy i niezliczone zastępy widzów. Pasjonatów dziejów II Wojny Światowej z pewnością zainteresuje wizyta w Gierłoży, gdzie zlokalizowany jest Wilczy Szaniec – tajna kwatera Adolfa Hitlera.

Ważnym ośrodkiem sakralnym Warmii i Mazur jest barokowe sanktuarium maryjne w Św. Lipce, nazywane Częstochową Północy.

Czy interesują Cię prezentowane tematy? Jeśli tak, to odszukaj więcej (http://www.osadanaochodzitej.pl/okolica.html) i odnajdź więcej informacji na przedstawiany temat – zapewne będą bardzo wciągające.

Warto również zobaczyć klasztor starowierów w Wojnowie, który jest jedynym klasztorem tego wyznania w Polsce.