Inwestowanie w monety kolekcjonerskie – czy to się opłaca?

Jednym z obowiązków NBP oprócz emisji monet powszechnego obiegu jest również emisja monet kolekcjonerskich. Oprócz tego, iż są one wartościowe dla kolekcjonerów, również można nimi płacić na obszarze Polski. Obecnie te monety są oferowane w trzech grupach: monety srebrne o nominałach 10 zł i 20 zł, złote – nominały 100 i 200zł oraz monety nordic gold o nominale 2 zł. Ostatnia z grup to monety wykonane ze stopu nordyckiego Ma on złoty kolor, chociaż w tym stopie nie występuje złoto. Taka barwa to zasługa dość wysokiego udziału miedzi.

Kredyt

Źródło: http://pixabay.com
Obecna sytuacja ekonomiczna w kraju, spowodowana między innymi wysokimi kursami walut również ma odbicie w wartości emitowanych monet. Wzrost kursu euro czy dolara pociąga za sobą między innymi to, że ceny rzadkich monet rosną. Uogólniając można stwierdzić, że ceny monet poddają się panującym w gospodarce trendom. Aktualnie dużym zainteresowaniem cieszą się na przykład takie monety jak:
– 200 Lat Orderu Virtuti Militari, 50000zł, 1992r
– Jagiełło, 5000zł, 1989r
– Rybak, 5zł, 1974r

Jednak te monety (czytaj więcej sklep) zostały już wyemitowane. Aby dowiedzieć się jakie będą nowe monety, numizmatycy zaglądają do bieżącego planu emisji monet na 2009 rok. Przewiduje on wprowadzenie jeszcze w tym roku między innymi następujących monet: (niektóre z nich są już w obiegu)
– 180 lat bankowości centralnej w Polsce, 2zł
– 65 rocznica Powstania Warszawskiego – poeci warszawscy, 10zł
– Historia Polskiej Muzyki Rozrywkowej – Czesław Niemen, 10zł
– 25 rocznica śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki, 10zł

Warto pamiętać, iż nie wszystkie monety kolekcjonerskie zyskują na wartości jeszcze przed emisją. Im mniejszy jest nakład emisyjny tym mocniejsze zainteresowanie ze strony kolekcjonerów oraz potencjalnych inwestorów. Osoby znające tą branżę dokładnie wiedzą, że na zyski z monet trzeba poczekać – niekiedy dosyć długo.