Jak się miewa rynek biur?

Rosnąca z każdym dniem ilość inwestycji o charakterze gospodarczym, nakręcanych wzrastającym zainteresowaniem, nie zdążyło jeszcze wywrzeć nacisku na malejącą po stagnacji podaż.

meble biurowe

Autor: Polmarco
Źródło: www.meble.meblopol.pl
Zwiększająca się liczba inwestycji o charakterze gospodarczym, stymulowanych rosnącym popytem, nie miało szans jeszcze wpłynąć na kurczącą się po stagnacji podaż. Jaka jest sytuacja na rynku biurowców? Czy w poprzednich kwartałach powstały istotniejsze tendencje, na które warto zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się wynająć biuro?

Po pierwsze: duże powierzchnie
Bez wątpienia trendem na rynku biurowym są wielkopowierzchniowe lokale. Zwiększający się popyt zaczął ożywiać inwestycje deweloperów, którzy położyli nacisk nie jedynie na nowoczesne wykończenie, ale i na rozmiar. Wyszukując choćby „lokale użytkowe Wrocław” trafiamy na oferty od kilku do kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej.

Przy okazji dużych powierzchni i rosnącej liczbie międzynarodowych przedsiębiorstw otwierających własne centrale w Polsce rozprzestrzeniła się moda na biura „na zamówienie”. Firma nabywa przestrzeń w danej nieruchomości jeszcze w fazie projektu i dopasowuje pomieszczenia do własnych preferencji i gustów. Jest to nie tylko niezwykle przydatne, ale również bardziej opłacalne ze względu na niższe ceny nabycia w tej fazie inwestycji czy pre-let.

Po drugie: zwyżkujący popyt.
Od początku roku zwiększa się przy tym popyt na powierzchnie użytkowe. Najistotniejsze jest tu rosnące zainteresowanie polskim rynkiem przez zagranicznych inwestorów, budowanie sieci administracyjnej w największych polskich miastach i pobudzenie aktywności krajowych przedsiębiorców.

Nie zważając na istnienie kilku niedogodności związanych z transportem. Przewaga finansowa przesądza o tym, że największą popularnością cieszą się biura poza ścisłym centrum. To zaś zarezerwowane jest przez międzynarodowe wielkie firmy, których możliwości budżetowe określają stawki czynszu.

Po trzecie: niewielka dostępność
Kryzys nie przechodzi bez echa i zastopowania czy porzucenie planowanych inwestycji biurowych doprowadziła do znacznego obniżenia podaży.
Skutkiem jest istotne ograniczenie w dostępie do odpowiedniej powierzchni biurowej.

Wyszukując „lokale użytkowe Wrocław” wyświetli nam się odczuwalnie mniejsza liczba propozycji. Sytuacji nie naprawi się szybko, gdyż choć ilość rozpoczętych projektów znowu zwiększa się, na budowę potrzeba czasu.

Więcej informacji można znaleźć na stronach Nieruchomosci.surfland.pl – lokale do wynajęcia Wrocław.