Weekend pod Warszawą

Piękno jest tak blisko! Tak można zwrócić się do mieszkańców Warszawy, którzy entuzjastycznie nawiedzają Zakopane i Bałtyk, a omijają urocze Mazowsze. A bez wątpienia jest tam co zobaczyć!

Autor: krakow4u.pl
Kawałek na zachód od Warszawy położony jest Kampinoski Park Narodowy, ogromny rezerwat przyrody. Chodząc po tamtejszych lasach, można podziwiać nietkniętą faunę i florę. Wypada zahaczyć o cmentarz w Palmirach, położonych w środku Puszczy, gdzie w czasie okupacji naziści zamordowali śmietankę społeczną naszego kraju. Żelaznym punktem wycieczki powinna być też wizyta w Żelazowej Woli, miasta słynnego z narodzin Fryderyka Chopina. Podróżując dalej na zachód, dojedziemy do Płocka. Tu znajdują się wyjątkowo ważne zabytki Mazowsza, w tym bazylika, w której pochowani są książęta piastowscy. Rekomenduje się też wyprawę w rejon Zespółu Nadpilicznych parków Krajobrazowych, przez który malowniczo wije się Pilica oferująca spływy kajakowe Pilicą.

Na północy województwa znajduje się kilka miejscowości wartych obejrzenia. Nade wszystko Ostrołęka, główny ośrodek Kurpiów. Funkcjonuje tu mocno rozwinięta agroturystyka.odwiedź www strój mikołaja dla dorosłych strój mikołaja dla dorosłychJeśli interesuje kogoś agroturystyka Mazowieckie znane jest z gościnności miejscowych. Region słynie też z imprez folklorystycznych, w czasie których poznaje się bliżej kurpiowskie zwyczaje. Niedaleko leżą Opinogóra, w której jest muzeum Romantyzmu w zabytkowym zamku Krasińskich i Pułtusk, określany Wenecją Mazowsza.

Autor: MOMKAY

Na południe od Warszawy jest Radom, miasto mimo pozorów ani trochę nie nudne. Do obejrzenia jest tu parę zabytkowych budowli, takich jak kościół św. Wacława czy liczące ponad tysiąc lat pozostałości Grodziska Piotrówka. Wizytując południowe mazowieckie, koniecznie trzeba odwiedzić Czarnolas Jana Kochanowskiego i pełną zabytków Iłżę. W niej cyklicznie organizuje się turnieje rycerskie.

I został kierunek wschodni. Tu znajdują się Siedlce, z pięknym Pałacem Ogińskich i miłym parkiem miejskim. Niedaleko trafimy na Węgrów, gdzie zainteresować wszystkich musi legendarne lustro Twardowskiego, do podziwiania na tyle kościoła Wniebowzięcia NMP.