Jak wybrać dobry sprzęt górski?

Gdy naszym hobby jest chodzenie po górskich szlakach, wspinaczka także przy okazji przykładowo eksplorowanie jaskiń powinniśmy posiadać dobrze dopasowany sprzęt, który zagwarantuje nam komfort i poczucie bezpieczeństwa w czasie wyjazdów.

Każdy sprawdzony sklep turystyczny ma takie wyposażenie w swojej ofercie. Często, o wiele za często słyszy się w wielu serwisach informacyjnych wiadomości o ludziach, którzy tracą życie na szlakach, gdyż wybierają się na wędrówki bez przygotowania. To ludzka głupota najczęściej jest główną przyczyną tragicznych wydarzeń w górach.

Zdjęcie tatr

Źródło: astrojawil.pl

Bo jak inaczej nazwać wybieranie się w wysokie góry w sportowych trampeczkach, które nie dają podparcia stopie i nie mają żadnej przyczepności na kamieniach. Albo, co zazwyczaj widać w wydaniu damskim, w sandałkach. Wystarczy wtedy jeden mokry kamień i wypadek gwarantowany. W najlepszym razie skręcenie lub złamanie nogi. W najgorszej sytuacji runięcie w przepaść. A jak nazwać kogoś kto wychodzi w góry bez mapy, wchodzi na szlak nie wiedząc dokąd prowadzi i którędy wrócić? Albo osoby, które udają się na przechadzkę do jaskini bez latarki czołowej, bez kasku i nie wiedząc, że trzeba się tam poczołgać i korzystać z łańcuchów? Albo ci, którzy nie potrafią odczytać oznaczeń szlaku? To nie są wymyślone historie i to nie są pojedyncze przypadki. Takich ludzi są tysiące. Jeśli twoją pasją są góry przyszykuj się do wyprawy odpowiednio.

Warto mieć jeden solidny sklep górski. Taki, w którym pracują pasjonaci i fachowcy, którzy pomogą dobrać dobrze sprzęt. Dobrze jest na początku odwiedzić parę miejsc, można także poczytać opinie w sieci. Łatwo trafić na te strony, wystarczy jedynie fraza „sklep turystyczny” wpisane w wyszukiwarkę. Gdy już zdecydujemy, gdzie chcemy się zaopatrzyć, musimy pomyśleć w co. Jest kilka elementów wyposażenia, bez których nawet nie wolno nam myśleć o wyprawie w góry. Warto solidnie się przygotować do wyprawy życia i nie tylko.

Pierwsza rzecz – buty. Odpowiednio dopasowane, wygodne i wysokiej jakości. Powinny być pół rozmiaru większe niż te, które nosimy na co dzień, po długich wędrówkach stopy zwykle puchną, a obuwie nie może nawet w takich sytuacjach uciskać. Oczywiście buty nie mogą być za luźne, gdyż wtedy mamy pewne skręcenie kostki na pierwszym lepszym kamieniu. Miejmy na uwadze, że nie ma butów do wszystkiego. Inne sprawdzają się latem, inne gdy chcemy chodzić po lodzie. Jeśli planujemy wędrówki zimowe nie zapomnijmy by kupić raki turystyczne, które dobrze będą współdziałać z naszymi butami. Gdy planujemy uprawiać wspinaczkę lodową, kupmy raki do tego przeznaczone.

Czy pewne komentarze o nas owego tekstu Cię zaintrygowały? W takim razie będzie nam bardzo przyjemnie, jeśli dopiszesz do nich także swoje zdanie.

Turystyczne do wspinaczki nie będą odpowiednie.

Jeśli planujemy się wspinać nie zapomnijmy o obuwiu do tego celu. Tak właściwie, jeśli mamy buty do wspinaczki ściankowej nie musimy kupować dodatkowej pary. jeżeli te, które mamy są sprawdzone i idealnie czujemy w nich stopnie – to świetnie. Dobre buty na ściankę sprawdzą się też w skałach. Oczywiście, nikt nam nie broni sprawić sobie drugą parę. Może się okazać, że do wspinaczki skałkowej lepsze będą dla nas buty sztywniejsze, albo wręcz odwrotnie, bardziej miękkie. To wszystko zależy od upodobań. W każdym razie możemy zapoznać się z aktualną ofertą producentów. Kiedy w wyszukiwarkę wpiszemy hasło „dobre buty na ściankę 2012” z pewnością znajdziemy najnowsze propozycje.