Jak wybrać porządny sprzęt na górską wycieczkę?

Gdy naszą pasją jest chodzenie po górskich szlakach, wspinaczka oraz przy okazji na przykład zwiedzanie jaskiń musimy posiadać dobrze dopasowany sprzęt, który da nam wygodę i bezpieczeństwo w czasie wyjazdów.

Sprawdzony sklep górski jest w takim przypadku bezcenny. Ostatnio, zdecydowanie zbyt często słyszy się w wielu serwisach informacyjnych wiadomości o turystach, którzy giną na szlakach, ponieważ wychodzą na wędrówki bez przygotowania. To nie warunki atmosferyczne i trudność szlaku są przyczynami tragedii. To ludzka głupota.

Polskie góry

Źródło: http://www.tatry.info/

Bo jakże inaczej określić wychodzenie w wysokie góry w sportowych adidasach, które nie utrzymują stopy w odpowiedniej pozycji i nie mają absolutnie przyczepności na kamieniach. Albo, co często zauważamy w wydaniu damskim, w sandałkach. Wystarczy wówczas jeden mokry kamień i wypadek pewny. W najlepszym razie skręcenie lub złamanie nogi. W najgorszej sytuacji runięcie w przepaść. A jak nazwać kogoś kto wybiera się w góry bez mapy, wchodzi na szlak nie zdając sobie sprawy jak przebiega i jak wrócić? Albo osoby, które idą na przechadzkę do jaskini bez czołówki, bez kasku i nie zdając sobie sprawy, że trzeba się tam przeciskać na leżąco przez część szlaku i trzymać łańcuchów? Albo ci, którzy nie umieją odczytać oznaczeń szlaku? To nie są bajki i to nie są pojedyncze przypadki. Takich ludzi są tysiące. Gdy twoją pasją są góry przyszykuj się do wyprawy odpowiednio.

Warto mieć jeden sprawdzony sklep górski. Taki, w którym pracują pasjonaci i fachowcy, którzy pomogą dobrać dobrze sprzęt. Trzeba na początku odwiedzić kilka miejsc, można też poczytać opinie w sieci. Łatwo trafić na takie strony, wystarczy tylko hasło „sklep górski Wrocław” wpisane w wyszukiwarkę. Kiedy już zdecydujemy, gdzie chcemy się zaopatrzyć, musimy pomyśleć w co. Jest kilka elementów wyposażenia, bez których nawet nie powinniśmy myśleć o wyjściu w góry.

Pierwsza i najważniejsza sprawa to buty. Dobrze dopasowane, wygodne i wysokiej klasy. Mogą być pół rozmiaru większe niż te, które wkładamy na co dzień, po długich wędrówkach stopy zwykle puchną, a obuwie nie powinno nawet wtedy uciskać. Oczywiście buty nie mogą być zbyt luźne, gdyż wtedy mamy pewne skręcenie stawu na pierwszym lepszym kamieniu. Pamiętajmy, że nie ma butów uniwersalnych. Inne sprawdzają się latem, inne gdy chcemy wędrować po śniegu. Jeśli przewidujemy wędrówki zimowe nie zapomnijmy by kupić raki turystyczne, które dobrze będą współdziałać z naszymi butami. Gdy chcemy uprawiać wspinaczkę lodową, kupmy raki do tego przeznaczone. Turystyczne do wspinaczki nie będą odpowiednie.

Jeśli planujemy się wspinać nie zapomnijmy o obuwiu do tego celu. Tak naprawdę, jeśli kupiliśmy wcześniej buty do wspinaczki ściankowej nie musimy nabywać dodatkowej pary. Jeśli te, które posiadamy są sprawdzone i dobrze czujemy w nich stopnie – to wspaniale.

Zaciekawił Cię ten wpis? Jeżeli tak, to bez ociągania sprawdź też to użyteczne źródło (http://www.spijtanio.eu/kwatery-pracownicze-warszawa). Po prostu kliknij tu a na pewno się nie zawiedziesz.

Dobre buty na ściankę sprawdzą się też w skałach. Naturalnie, nikt nam nie broni kupić sobie drugą parę. Być może do wspinaczki skałkowej lepsze będą dla nas buty sztywniejsze, albo wręcz przeciwnie, bardziej miękkie. To wszystko jest zależne od upodobań. W każdym razie możemy zapoznać się z aktualną ofertą producentów. Kiedy w wyszukiwarkę wpiszemy hasło „dobre buty na ściankę 2012” z pewnością trafimy na najnowsze propozycje.