Zanim wyruszysz w góry

To właśnie one. Nareszcie nadeszły. Długo wyczekiwane, planowane i wymarzone. Pełne pięknej pogody, morza, góry i cudownie spędzonego czasu.

Okres wypoczynku i rozluźnienia, ucieczki od codzienności i szarości. Odwiedzamy nasz ulubiony sklep górski i już pora wyjazdu. Najukochańsza pora w roku – wakacje.

Co warto kupić

Piękno gór

Źródło: bestoutdoorphotos.com

Destynacji wakacyjnych wojaży jest dużo. W tym tekście zajmiemy się dokładniej jednym z nich – górom. W Polsce wakacje wakacje Szklarska Poręba w górach są dość modne, ale o paru rzeczach turyści mają słabe pojęcie. A konkretnie o tym, o czym nie należy zapominać, przeszukując sklep górski przed wyruszeniem na szlak.

Najbardziej kluczowym zakupem są bez dwóch zdań buty trekkingowe. W góry nie wolno wyruszać w trampkach, balerinkach, butach na obcasach, sandałkach czy innym, przeznaczonym wyłącznie do normalnego użytku po płaskim i nietrudnym terenie, obuwiu. Rzecz jasne jeżeli chcemy się podjąć większego wyzwania, niż piesze górskie wędrówki, buty trekkingowe muszą zostać zamienione na buty wspinaczkowe. To należy powiedzieć bez ogródek: cmentarze są usiane lekkoduchami, którzy targnęli się na tatry w nieodpowiednich butach.

Niezbędne wyposażenie

Podstawową sprawą jest też nabytek poręcznego i ładownego plecaka, w którym będziemy nosić ciuchy na zmianę, konserwy, karimaty i inne rzeczy. W kwestii marki, dobrym wyborem są plecaki Deuter.

W trasę powinno się wsadzić w kieszeń sprawną komórkę z długo trzymającym akumulatorem, zestaw awaryjnych baterii, latarkę, busolę i szczegółowe mapy górskich bezdroży. Fajnie jest też mieć przy pasie krótkofalówkę, GPS i ważne numery do GOPR – taki sprzęt oferuje każdy większy sklep turystyczny. Najczęściej brakuje czasu, by czekać na ich przylot, dlatego wzięcie apteczki turystycznej potrafi ocalić życie.
Chyba nie muszę wam przypominać o racjach żywnościowych (tradycyjne konserwy) oraz o wzięciu ze sobą… po prostu rozsądku.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Górska wyprawa

Źródło: www.citypictures.net

Gdy już poruszamy zasady bezpieczeństwa, trochę informacji o tym temacie. Dobrze jest nie zapominać o dwóch rzeczach. Jedną z nich jest wykupienie ubezpieczenia. Bardzo często nawet gdy zachowamy zasady ostrożności może się nam zdarzyć nieszczęśliwe wydarzenie.

Zaciekawił Cię ten artykuł? Jeśli tak, to tutaj również znajduje się świeża wiadomość (http://shoplet.pl/13-tanie-komputery-stacjonarne), która na pewno będzie Ci odpowiadać.

Opłaty za leczenie mogą być drogie i warto mieć to na uwadze. Po co do kłopotów ze zdrowiem dodawać problemy finansowe? Lepiej nabyć ubezpieczenie i mieć ten problem z głowy.

Następną istotną sprawą jest zawsze powiedzenie komuś o aktualnym celu podróży danego dnia przed wyruszeniem na szlak. Dzięki temu ktoś zauważy, że przykładowo nie wróciliśmy na noc i wezwie pomoc. W innym wypadku przez wiele dni ludzie w schronisku mogą nie wiedzieć co się dzieje, a przecież w razie wypadków natychmiastowa pomoc jest konieczna.

Góry są klimatyczne, jednak dobrze zatroszczyć się o to, by z naszej wyprawy wrócić cało i móc opowiedzieć o niej bliskim.

Źródło: szostaki.pl