Zanim wyruszysz w góry

To właśnie one. Nareszcie nadeszły. Długo wyczekiwane, planowane i wymarzone. Pełne pięknej pogody, morza, góry i cudownie spędzonego czasu.

Okres wypoczynku i rozluźnienia, ucieczki od codzienności i szarości. Odwiedzamy nasz ulubiony sklep górski i już pora wyjazdu. Najukochańsza pora w roku – wakacje.

Co warto kupić

Piękno gór

Źródło: bestoutdoorphotos.com

Destynacji wakacyjnych wojaży jest dużo. W tym tekście zajmiemy się dokładniej jednym z nich – górom. W Polsce wakacje wakacje Szklarska Poręba w górach są dość modne, ale o paru rzeczach turyści mają słabe pojęcie. A konkretnie o tym, o czym nie należy zapominać, przeszukując sklep górski przed wyruszeniem na szlak.

Najbardziej kluczowym zakupem są bez dwóch zdań buty trekkingowe. W góry nie wolno wyruszać w trampkach, balerinkach, butach na obcasach, sandałkach czy innym, przeznaczonym wyłącznie do normalnego użytku po płaskim i nietrudnym terenie, obuwiu. Rzecz jasne jeżeli chcemy się podjąć większego wyzwania, niż piesze górskie wędrówki, buty trekkingowe muszą zostać zamienione na buty wspinaczkowe. To należy powiedzieć bez ogródek: cmentarze są usiane lekkoduchami, którzy targnęli się na tatry w nieodpowiednich butach.

Niezbędne wyposażenie

Podstawową sprawą jest też nabytek poręcznego i ładownego plecaka, w którym będziemy nosić ciuchy na zmianę, konserwy, karimaty i inne rzeczy. W kwestii marki, dobrym wyborem są plecaki Deuter.

W trasę powinno się wsadzić w kieszeń sprawną komórkę z długo trzymającym akumulatorem, zestaw awaryjnych baterii, latarkę, busolę i szczegółowe mapy górskich bezdroży. Fajnie jest też mieć przy pasie krótkofalówkę, GPS i ważne numery do GOPR – taki sprzęt oferuje każdy większy sklep turystyczny. Najczęściej brakuje czasu, by czekać na ich przylot, dlatego wzięcie apteczki turystycznej potrafi ocalić życie.Chyba nie muszę wam przypominać o racjach żywnościowych (tradycyjne konserwy) oraz o wzięciu ze sobą… po prostu rozsądku.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Górska wyprawa

Źródło: www.citypictures.net

Gdy już poruszamy zasady bezpieczeństwa, trochę informacji o tym temacie. Dobrze jest nie zapominać o dwóch rzeczach. Jedną z nich jest wykupienie ubezpieczenia. Bardzo często nawet gdy zachowamy zasady ostrożności może się nam zdarzyć nieszczęśliwe wydarzenie. Opłaty za leczenie mogą być drogie i warto mieć to na uwadze. Po co do kłopotów ze zdrowiem dodawać problemy finansowe? Lepiej nabyć ubezpieczenie i mieć ten problem z głowy.

Następną istotną sprawą jest zawsze powiedzenie komuś o aktualnym celu podróży danego dnia przed wyruszeniem na szlak. Dzięki temu ktoś zauważy, że przykładowo nie wróciliśmy na noc i wezwie pomoc. W innym wypadku przez wiele dni ludzie w schronisku mogą nie wiedzieć co się dzieje, a przecież w razie wypadków natychmiastowa pomoc jest konieczna.

Góry są klimatyczne, jednak dobrze zatroszczyć się o to, by z naszej wyprawy wrócić cało i móc opowiedzieć o niej bliskim.

Źródło: szostaki.pl