Dobry poradnik dla kadrowca

praca

Autor: KIANO
Źródło: KIANO

Oto mój lapidarny przewodnik dla wszystkich, którzy planują w przyszłości być kadrowcem.

Poniżej tłumaczę garść kluczowych pojęć łączących się z tą dziedziną.

Wypowiedzenie umowy o pracę – to nie jest wcale takie łatwe. Musi być dane na piśmie pracobiorcy i być schematycznie sformułowane. Najistotniejsza jest sprawa czasu wypowiedzenia, który jest inny w stosunku do norm. Spory odsetek kontraktów posiada odgórnie sformułowane warunki wygaśnięcia, w reszcie przypadków stosuje się ogólne prawo. Jeżeli kontrakt podpisano na czas nieokreślony, to wygląda tak:

Zatrudniony mniejszy niż 6 miesięcy – czas wypowiedzenia wynosi 14 dni
Od pół roku do trzydzieści sześciu miesięcy – okres musi mieć 31 dni
Powyżej trzech lat pracy – trzy miesiące

Wypowiedzenie umowy o pracę może zostać przeprowadzone wielorako.

Udało nam się zwabić Twoją uwagę naszym intrygującym postem? Świetnie. W takim razie zachęcamy – kliknij w link pożyczki prywatne pod zastaw nieruchomości i przejdź do kolejnej strony po detale.

Poprzednio omawiałem sytuację jednostronnego przerwania kontraktu. Zdarza się, że pracę wygasa poprzez porozumienie pracodawcy i pracownika. Najkorzystniej dla kadrowca jest, gdy ma do czynienia z umową na czas określony. W tej sytuacji ona automatycznie wygasa, bez warunku wypowiedzenia.
Prawo pracy w Polsce narzuca specyficzne ograniczenia. Nie wolno zakończyć kontraktu osoby, której do emerytury zostało poniżej 4 lat stażu. Nielegalne jest też zrywanie umowy podczas urlopu pracownika. Kobiety przy nadziei oraz młode matki są w Polsce pod osobną osłoną – nie można ich zwolnić w czasie ciąży ani w czasie urlopu macierzyńskiego.

Zarządzanie Zasobami Ludzkimi – ang. Human Resources lub HR. Pojęcie można traktować różnie. HR to gałąź nauki, która bada sprawy funkcjonowania kadry pracowniczej. To też zbiór narzędzi menedżerskich i potoczna nazwa na wydział kadrowy w przedsiębiorstwie.

Regulamin pracy laikom może się mieszać z pojęciem prawo pracy. To powszechny błąd. Prawo praPrawo pracy (nasza strona)w norm, narzucanych z góry przez Sejm. Regulamin pracy jest budowany przez zarząd biznesu albo instytucji. Reguluje sprawy, które nie są zapisane w nadrzędnym prawie. Regulują zazwyczaj ubiór zatrudnionych, liczbę spóźnień, mechanizm układania grafików i inne aspekty funkcjonowania. Najczęściej układane przez sekcję HR