Którą gitarę wybrać na pierwsze lekcje?

Sporo młodych ludzi decyduje się rozpocząć swą przygodę z gitarą, mając małe pojęcie o tym, jaką gitarę wybrać i na na czym się skupić przy kupnie instrumentu.

Odpowiedź na zadane pytanie to po prostu podstawa, nie jest to jednak sprawa łatwa.

Bardzo często zależy to po prostu od pieniędzy, jakie chcemy przeznaczyć na nasz instrument. Jeżeli mamy do dyspozycji przykładowo kwotę trzystu złotych, to możemy w sklepie muzycznym kupić gitarę nową, choć wcale nie znaczy to, że gitara ta będzie lepsza od używanej gitary za 50 zł, jaką posiada do sprzedania znajomy ze szkoły, czy sprzedający z lombardu, który akurat znalazł się w posiadaniu niezłego instrumentu, a nie zna jego prawdziwej wartości.
W każdym razie, jeśli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, prostych piosenek, ewentualnie kilku riffów rockowych, to najlepiej zaopatrzyć się w gitarę akustyczną lub klasyczną. Akustyczna gitara posiada inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Osobiście na początek wybrałbym gitarę klasyczną. Posiada ona struny nylonowe i – w odróżnieniu do metalowych strun akustycznych – nie bolą od nich tak palce. Gryf jest znacznie szerszy, zatem łatwiej też trafiać w odpowiednie struny, dodatkowo zakres dynamiki takiego instrumentu jest często szerszy niż instrumentu akustycznego.

Inną sprawą jest to, że przy finansach do kilkuset złotych gitary są niestety marnej jakości, rzadko kiedy stroją na wszystkich progach a struny mogą „wisieć” wysoko nad gryfem (gitara ze zbyt wysoką akcją strun) – wówczas przy metalowych strunach poza niewygodą gry dochodzą dodatkowo kwestie niestrojącego instrumentu. W przypadku strun w gitarze klasycznej (struny nylonowe) są one znacznie bardziej rozciągliwe zatem niewymierzony dobrze gryf lub nierówno nabite progi, będą słabiej słyszalne.

Jeśli ktoś marzy o graniu na gitarze w zespole, ćwiczeniu kilka godzin codziennie, wie, iż jest to hobby, które zajmie mu cały wolny czas przez najbliższe lata, wtedy można pomyśleć o zakupie gitary elektrycznej. Należy jednak pamiętać, że do takiego instrumentu wymagany jest jeszcze wzmacniacz, najlepiej w pełni lampowy – wówczas będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod naszych palców. Unikniemy sytuacji, w której po dwóch latach grania przesiadamy się z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, że musimy wszystkiego uczyć się od nowa, bo ”nic nie chce brzmieć”.

Przy zdecydowaniu się na gitarę elektryczną również należy pamiętać o kosztach.

Nie zwlekaj, tylko poczytaj więcej na ten temat – informacje okażą się na pewno bardzo wciągające, zatem kliknij tutaj i zobacz więcej.

O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można kupić już w kwocie ok. 1500 PLN, to z gitarą nie jest tak prosto. Owszem można trafić na niezłą używaną gitarę za np. 1000 PLN czy 1500 złotych, jednak należy ją bardzo dokładnie przetestować pod okiem osoby, która się zna na instrumentach i ma pojęcie, na co zwrócić szczególną uwagę (typ drewna i przetworników, wykonanie, profil gryfu, akcja strun, jakość nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, wygoda gry no i głównie brzmienie). Należy mieć świadomość, że dobra gitara elektryczna może kosztować nawet ponad 10 000 PLN. Dobrej klasy gitara klasyczna czy akustyczna może być nawet jeszcze droższa, z uwagi na większą trudność wykonania.

Polecamy: zespół muzyczny Wrocław